Finansal Planlama Derneği (FPD)

1 Aralık 2014 tarihinde, finans piyasalarında çalışan 23 üst düzey yöneticinin girişimleriyle İstanbul’da kuruldu.

Finansal Planlama Derneği, Türkiye’de henüz uygulaması olmayan finansal planlama mesleğini geliştirmeyi ve Sertifikalı Finansal Planlama Uzmanı unvanına sahip olmak isteyenlere yönelik eğitim ve sınavlar düzenlemeyi amaçlıyor.

Finansal Planlama Derneği, aynı zamanda Türkiye’nin temsilcisi olarak Finansal Planlama Standartları Kurulu’nun (FSPB-Financial Planning Standards Board) 26. üyesi oldu. FPSB’nin Şanghay’da yapılan yıllık toplantısında, Finansal Planlama Derneği’nin iş planı, tüzüğü ve üyeliği onaylandı. FPSB’ye daha önce başka ülkelerce yapılan üyelik başvuruları yaklaşık 2 yıllık süreçte kabul edilirken, Türkiye’nin üyeliği 25 ülkenin yaptığı ilk oylamada, oybirliği ile kabul edildi. Böylece, Sermaye Piyasası Kanunu’nda tanımlanan finansal planlama mesleğinin Türkiye’de yayılmasının ilk adımı atılmış oldu.

Finansal planlama nedir?

Finansal planlama, kişilerin tüm finansal ihtiyaçlarını bir bütün olarak değerlendiren ve kişiye en uygun finansal çözümleri sunan bir danışmanlık hizmetidir. Finansal planlama uzmanı, kendisine başvuranların gelirlerini, giderlerini, varlıklarını, borçlarını, risk alabilme profillerini ve gelecekte ulaşmayı istedikleri hedeflerini detaylı bir şekilde değerlendirir.

Değerlendirme sonucunda kişiye, sigortacılık, bankacılık, gayrimenkul, finansal yatırım, borçlanma, vergi konuları da dahil olmak üzere kendisine özel olarak hazırlanan plan sunulur. Kişiler, hazırlanan planı alıp kendileri uygulayabilecekleri gibi, uygulama konusunda finansal planlama uzmanından da destek alabilir.

Sertifikalı Finansal Planlama Uzmanı (CFP-Certified Financial Planner), bireylerin özel finansal danışmanıdır. CFP sertifikalı uzmanlar, yaklaşık bir yıl süren yoğun bir eğitim programını bitirip eğitim sonucunda yapılan zor bir sınavı geçmek zorundadırlar.