Finansal Planlama Derneği (FPD)

Finansal Planlama Derneği, 1 Aralık 2014 tarihinde, finans piyasalarında çalışan 23 üst düzey yöneticinin girişimleriyle İstanbul’da kurulmuştur.

FPD, Türkiye’de henüz uygulaması olmayan finansal planlama mesleğini geliştirmeyi ve Sertifikalı Finansal Planlama Uzmanı (CFP-Certified Financial Planner) unvanına sahip olmak isteyenlere yönelik eğitim ve sınavlar düzenlemeyi amaçlıyor.

Finansal Planlama Derneği, Türkiye’nin temsilcisi olarak Finansal Planlama Standartları Kurulu’nun (FSPB-Financial Planning Standards Board) ve Uluslararası Yatırımcı Eğitimi Forumu’nun (IFIE-International Forum for Investor Education) üyesidir.

Finansal Planlama Nedir?

Finansal planlama, kişilerin tüm finansal ihtiyaçlarını bir bütün olarak değerlendiren ve kişiye en uygun finansal çözümleri sunan bir danışmanlık hizmetidir. Finansal planlama uzmanı, kendisine başvuranların gelirlerini, giderlerini, varlıklarını, borçlarını, risk alabilme profillerini ve gelecekte ulaşmayı istedikleri hedeflerini detaylı bir şekilde değerlendirir.

Değerlendirme sonucunda kişiye, sigortacılık, bankacılık, gayrimenkul, finansal yatırım, borçlanma, vergi konuları da dahil olmak üzere kendisine özel olarak hazırlanan plan sunulur. Kişiler, hazırlanan planı alıp kendileri uygulayabilecekleri gibi, uygulama konusunda finansal planlama uzmanından da destek alabilir.

Sertifikalı Finansal Planlama Uzmanı Kimdir?

Sertifikalı Finansal Planlama Uzmanı (CFP-Certified Financial Planner), bireylerin özel finansal danışmanıdır. CFP sertifikalı uzmanlar, yaklaşık bir yıl süren yoğun bir eğitim programını bitirip eğitim sonucunda yapılan zor bir sınavı geçmek zorundadırlar.

Ayrıca, CFP unvanını korumak için düzenli olarak mesleki bilgilerini güncellemeli ve mesleğin gerektirdiği etik ilkelere en üst düzeyde bağlı kalmalıdır. 2014 yılı itibariyle, 26 farklı ülkede 157.000’den fazla Sertifikalı Finansal Planlama Uzmanı bulunmaktadır.