FPD 2015 Faaliyetleri ve 2016 Planları

Sizlerin desteği ve güveni ile her geçen gün büyüyen derneğimiz, geride bıraktığı bir senede Türkiye’de finansal planlama mesleğini yaratmak ve uzmanlarını yetiştirmek üzere önemli adımlar attı. Çalışmalarımızı, 4 Şubat 2016 tarihinde üyelerimizle ve finansal planlamayla ilgilenen dostlarımızla paylaşma fırsatı bulduk. Etkinliğimizde, Başkan Murat Ergin’in, 2015 yılında yaptıklarımızı ve 2016 için planladıklarımızı özetlediği sunuma buradan ulaşabilirsiniz.

FPD – Yeditepe Üniversitesi İmza Töreni

Türkiye’de finansal planlama uzmanlığı mesleğinin altyapısının oluşturulması ve bu kapsamda bireylerin finansal planlamalarının profesyonel etik kurallar çerçevesinde etkin bir şekilde hazırlanması ve yönetilmesini hedefleyen Finansal Planlama Derneği olarak, Türkiye’de CFP lisansının alınması için gerekli koşullardan olan eğitim ile ilgili ilk anlaşmayı Yeditepe Üniversitesi ile yapıyoruz.

Derneğimiz ve Yeditepe Üniversitesi arasında yapılacak olan anlaşmanın imza töreni;

26 Ocak 2016 Salı günü saat 11.00’de, Yeditepe Üniversitesi Rektörlük Binası Mütevveli Heyet Salonunda düzenlenecektir.

Yeditepe Üniversitesini temsilen Yeditepe Üniversitesi Kurucusu Bedrettin Dalan, Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Canan Aykut Bingöl, Rektör Prof. Dr. Nurcan Baç, İşletme Bölümü Başkanı Prof. Dr. Güner Gürsoy ve çeşitli akademisyenlerin katılımları teyit edilmiştir. Finansal Planlama Derneği’ni temsilen şu an itibariyle FPD Başkanı Murat Ergin, Başkan Yardımcısı Alparslan Budak, Yönetim Kurulu Üyesi Yalçın Karapınar, Genel Sekreter Yardımcısı Melis Belgin törende yer alacaklardır.

Toplantı tüm FPD üyelerine açık olup, Türkiye’de finansal planlama konusunda düzenlenen ilk eğitim programının imza töreninde sizleri de aramızda görmekten çok memnun olacağız. Gerekli organizasyonun yapılabilmesi ve Rektörlük girişinde güvenlik sorunu yaşanmaması için katılımınızı 22 Ocak 2016 Cuma saat 16.00’ya kadar Genel Sekreter Yardımcımız Melis Belgin Kozanoğlu hanıma (mbelgin@fpd.org.tr) teyit etmenizi rica ederiz.

Saygılarımızla,

Finansal Planlama Derneği

5. Tüketici Hukuku Kongresi‘ndeyiz!

Finansal Planlama Derneği Başkanı Sayın Doğan Murat Ergin, 19 Kasım 2015 tarihinde, 5. Tüketici Hukuku Kongresi‘nde açılış konuşmacıları arasında yer alacaktır.

5. Tüketici Hukuku Kongresi, Tüketici Hukuku Enstitüsü tarafından 19-21 Kasım 2015tarihleri arasında Doğuş Üniversitesi, Acıbadem Kampüsü, Gözaçan Kültür ve Sanat Merkezi’nde yapılacak olup katılım davetini bilgilerinize sunarız.

Tüketici Hukuku Enstitüsü Başkanı Sayın Hakan Topbaş, Finansal Planlama Derneği üyelerini kongrede davetli olarak ağırlamaktan mutluluk duyacaklarını belirtmiştir.

Kongre ile ilgili detaylı bilgiye www.tuketicihukukukongresi.com adresinden ulaşabilir, katılım teyitlerinizi iletebilirsiniz.

Kongre programını http://www.tuketicihukukukongresi.com/kongre-programi/ adresinden inceleyebilirsiniz.

Dünyada ve Türkiye’de Finansal Planlama Uygulamaları

21 Ekim 2015, Çarşamba | 13:00–16:00

Finansal Planlama Derneği (FPD) tarafından 21 Ekim 2015, Çarşamba günü 13:00-16:00 saatleri arasında Yeditepe Üniversitesi konferans salonunda, “Dünyada ve Türkiye’de Finansal Planlama Uygulamaları” konulu konferans düzenlenecektir.

Konferansta, Finansal Planlama Derneği ve Yeditepe Üniversitesi arasında yapılacak olan işbirliği hakkında Yeditepe Üniversitesi İşletme Bölüm Başkanı Prof. Dr. Güner Gürsoy tarafından katılımcılara bilgi verilecek, ülkemizde bireysel finans yönetimi ve yatırım danışmanlığı konusunda önemli bir açığı kapatması öngörülen finansal planlama mesleğinin eğitim ve sertifikasyon süreci değerlendirilecektir. Ardından, Finansal Planlama Standartları Kurulu’nun (FPSB-Financial Planning Standards Board) Eğitim Direktörü Michael Snowdon tarafından dünyada finansal planlama mesleğinin uygulanması, gelişimi ve önemi aktarılacaktır. Ayrıca, Finansal Planlama Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Eğitim Komitesi Başkanı Doç. Dr. Engin Kurun, Türkiye’de finansal planlama uygulamalarına dair bilgileri katılımcılarla paylaşacaktır.

Finansal Planlama Derneği, Türkiye’de yeni tanınmaya başlayan finansal planlama mesleğini geliştirmeyi amaçlayan, kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşudur. Lisanslı Finansal Planlama Uzmanı (Certified Financial Planner – CFP) unvanına sahip olmak isteyenlere yönelik uluslararası standartlara uygun eğitim ve sınavlar düzenleyerek, “bireylere bütünsel bir yaklaşımla en uygun finansal çözümleri sunan uzmanlar yetiştirmek ve topluma daha iyi hizmet sunan bir finans sektörü inşa edebilmek” için çalışmaktadır.

Ücretsiz olarak düzenlenecek bu konferansımızda sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyacağız.

Saygılarımızla,

Konuklarımız Hakkında

Prof. Dr. Güner Gürsoy

Yeditepe Üniversitesi bünyesinde İşletme Bölüm Başkanlığı ile birlikte Yönetim ve Uygulama Araştırma Merkezi Müdürlüğü görevlerini yürüten Gürsoy, İşletme Finans ve Tedarik Zinciri Yönetimi alanlarında akademik araştırma ve çalışmalar yürütmektedir. İşletme Finansı, Yatırım, Kurumsal Yönetim, Tedarik Zinciri Yönetimi, Satınalma Yönetimi alanlarında lisans ve lisansüstü dersleri vermektedir. Doktora eğitimini Bilkent Üniversitesinde tamamlamış olan Gürsoy, yurt içi ve yurt dışında kurumsal kurum ve kuruluşlarda yöneticilik tecrübesine sahiptir.

Akademik kariyer sürecinde de farklı üniversiteler bünyesinde, Uzaktan Eğitim Müdürlüğü, Dekan Vekilliği, Rektör Danışmanlığı, Enstitü Müdürlüğü gibi görevlerde bulunmuştur.

Michael Snowdon, CFP

Finansal planlama mesleğinde 30 yılı aşkın bir tecrübeye sahip olan Snowdon, ABD’de yaygın olarak kabul görmüş finansal planlama eğitimi eserlerinin yazarıdır. 2012 yılından itibaren FPSB Eğitim Direktörü olarak yaptığı görev kapsamında uluslararası sertifikasyon ve ilgili programların oluşturulması ve denetlenmesi, üye ülkelerde eğitim standartlarının ve eğitim programlarının oluşturulması ve geliştirilmesinden sorumludur.

FPSB’ye katılmadan önce sahibi olduğu WealthRidge yatırım danışmanlığı şirketinde orta ve üst düzey gelir grubundaki kişilere ve firmalara varlık yönetimi ve finansal planlama hizmeti sunmuştur. Colorado’daki çeşitli üniversitelerde öğretim üyeliği yaparak finansal planlama süreci ile davranışsal finans konularında çalışmalar yapmıştır. CFP lisansı yanında, lisanslı yatırım fonu danışmanı, yetkili yatırım danışmanı ve Colorado Eyaleti Sigorta Acentesi yetki belgelerine sahiptir.

Snowdon psikoloji ve işletme alanında Cincinnati Christian University’den master derecesine sahip olup Ozark Christian College Eğitim Bölümü mezunudur.

Doç. Dr. Engin Kurun

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İngilizce İktisat Bölümünden 1995 yılında mezun oldu. Aynı üniversitenin “Sermaye Piyasası ve Borsa Yüksek Lisans” ve “Finansman Doktora” programlarını tamamladı. Bireysel Emeklilik Sistemi, Borsa Yatırım Fonları ve Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasının hayata geçirilmesinde önemli görevler üstlendi. 2014 yılında Finans alanında Doçent unvanına sahip oldu.

Takasbank’da türev piyasalar ve risk yönetimi konularında yöneticilik yaptı. 2010-2014 yılları arasında Ziraat Portföy Yönetimi A.Ş. Genel Müdürü, Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD) Yönetim Kurulu Üyeliği ve Genel Sekreterliği görevlerinde bulundu. 2014-2015 Neta Yatırım Menkul Değerler A.Ş. Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. Kurun, Piri Reis Üniversitesi’nde öğretim üyesi ve Finansal Planlama Derneği’nin kurucu üyesidir.

Finansal Planlama Derneği, International Forum for Investor Education (IFIE) üyelik başvurusu oybirliğiyle kabul edildi

Hatırlayacağınız üzere Mayıs ayı içerisinde Derneğimizin kurucu üyesi ve  Başkan Yardımcımız Sn. Alparslan Budak’ın International Forum Investor Education (IFIE) Başkan Yardımcılığı görevine oybirliğiyle seçildiğini iletmiştik.

Bu güzel gelişmeyi takiben, dün International Forum for Investor Education (IFIE) Yönetim Kurulu toplantısında Finansal Planlama Derneği’nin üyelik başvurusu yine oybirliğiyle kabul edildi.

IFIE, dünyada yatırımcı eğitimi ile ilgilenen kar amacı gütmeyen kurumların buluştuğu global bir çatı organizasyon. IFIE, dünyada yatırımcı eğitimi alanında çalışan dernek, borsa, düzenleyici ve özdüzenleyici kurumlar arasında bilgi paylaşımı sağlıyor, global standartları ve ilkeleri belirliyor.

Alparslan Bey’in dışında şu an IFIE’nin Yönetiminde Başkan olarak Paul Andrews (Başkan Yardımcısı, FINRA-Financial Industry Regulatory Authority) ve Sayman olarak Ana Leoni (Genel Sekreter Yardımcısı, ANBIMA-Brazilian Financial and Capital Markets Association) görev almaktadır.

IFIE Yönetim Kurulu ise aşağıdaki kurumlardan oluşuyor;

  1. Associação Brasileira das Entidades dos Mercados Financeiro e de Capitais (ANBIMA)
  2. Canadian Securities Institute (CSI)
  3. CFA Institute
  4. Financial Industry Regulatory Authority (FINRA), U.S.
  5. Investment Industry Regulatory Organization of Canada (IIROC)
  6. Japan Securities Dealers Association (JSDA)
  7. Turkish Capital Markets Association (TCMA)

FPD olarak IFIE gibi önemli organizasyonda yerimizi alarak finansal planlama mesleğinin doğasında yer alan yatırımcı eğitimi faaliyetlerimizi Türkiye’de uluslararası standartlara taşıma fırsatını yakalamış olmanın mutluluğu içinde bu güzel haberi sizlerle paylaşmaktan gurur duymaktayım.

D. Murat Ergin

YK Başkanı

Finansal Planlama Derneği

Finansal Planlamayı, Uzmanından dinleyin!

Değerli Üyemiz,

11 yıldan uzun süredir Güney Afrika’da bağımsız finansal planlama uzmanı olarak çalışan, CFP belgesine sahip Sayın Suat Palandüz ile finansal planlama mesleğini konuşacağımız sohbet toplantımız 11 Ağustos Salı günü saat:18.30-20.30 arasında Aracı Kuruluşlar Birliği Konferans Salonunda gerçekleşecektir.

Siz değerli üyelerimizi de sohbet toplantısında aramızda görmekten memnuniyet duyarız.

Davetimizi onurlandırmak isterseniz efikirkoca@fpd.org.tr mailine bilgi vermenizi rica ederiz.

Finansal Planlama Derneği Başkan Yardımcısı Alparslan Budak International Forum Investor Education Başkan yardımcılığına seçildi.

INTERNATIONAL FORUM FOR INVESTOR EDUCATION ELECTS OFFICERS FROM U.S., TURKEY, AND BRAZIL Elections Take Place in Kuala Lumpur, Malaysia During 7th Annual IFIE-IOSCO Global Investor Education Conference KUALA LUMPUR, Malaysia — May 18, 2015 —

Members of the International Forum for Investor Education (IFIE) today elected Paul Andrews, Vice-President and Managing Director of Financial Industry Regulatory Authority (FINRA) International, as IFIE Chair during the annual IFIE members’ meeting. IFIE members also elected Alparslan Budak, the Assistant Secretary General of the Turkish Capital Markets Association (TCMA) as IFIE Vice-Chair, and Ana Claudia Leoni, the head of Education at the Brazilian Financial and Capital Markets Association (ANBIMA), as IFIE Treasurer/Secretary. Members from the alliance, which include more than 60 organizations of regulators, SROs, central banks industry associations, non-profit programme providers and other interested stakeholders from 35 countries, elected the three IFIE officers the day before the opening of the 2015 IFIE-International Organization of Securities Commissions (IOSCO) Global Investor Education Conference in Kuala Lumpur, Malaysia. The theme for this year’s conference, which is being hosted by the Securities Commission of Malaysia (SC), is Financial Capability and Investor Engagement: Goals Strategies and Outcomes. Approximately 120 regulators, investor education practitioners, industry leaders, government agencies and other stakeholders from 30 countries and every continent are participating in the IFIE-IOSCO event, which is being held May 18 – 20 at the Hilton Kuala Lumpur in Malaysia. The annual IFIE-IOSCO conference has come to be regarded as the global investor education event of the year. IFIE Chair Paul Andrews said: “It is an honor to be part of IFIE, and I am looking forward to the challenges that lie ahead. IFIE has accomplished a great deal in a very short period of time, and working together with partners such as IOSCO, I know we will accomplish great things over the next two years.”

Paul Andrews directs all international engagements at FINRA International. He also leads FINRA’s efforts at IOSCO and the Council of Securities Regulators of the Americas (COSRA). Andrews sits on the Regulatory Advisory Committee of IOSCO’s Affiliate Members Consultative Committee (AMCC), serves as the Chair of the AMCC Task Force on Risk, and has served as the Acting Chair of the International Forum for Investor Education since December 2014.

Alparslan Budak joined TCMA in 2001 and is currently in charge of the Research & Statistics, International Relations, Public Relations and Information Technology departments. Budak is the ViceChairman of the Financial Planning Standards Board of Turkey and Board Member of the Association of Business Persons from Boğaziçi University. He is a regular speaker at international and domestic events and also lectures as guest speaker at several universities in Turkey.

Dünyada ve Türkiye’de Finansal Planlama Uygulamaları

27 Nisan 2015, Pazartesi | 18:30–20:30

Sizi, finans piyasalarının geleceğini şekillendirecek olan finansal planlama mesleğini tanımaya davet ediyoruz!

Finansal planlama, bireylerin yaşam yollarında kendileri için koymuş oldukları hedeflere daha kolay ulaşabilmeleri için finansal durumlarının yönetilmesini ifade eder.

Finansal planlama uzmanı, kendisine başvuranların gelirlerini, giderlerini, varlıklarını, borçlarını, risk alabilme profillerini ve gelecekte ulaşmayı istedikleri hedeflerini detaylı bir şekilde değerlendirir. Değerlendirme sonucunda, kişinin hedeflerine ulaşabilmesi için sigortacılık, bankacılık, gayrimenkul, yatırım, borçlanma, vergi konularını içeren kişiye özel plan ve stratejileri belirler.

Finansal Planlama Standartları Kurulu (Financial Planning Standards Board, FPSB), Türkiye’nin de içinde bulunduğu 26 ülkede faaliyet göstermektedir. Dünyada, mesleğin seçkinliğini temsil eden CFP (Certified Financial Planner) unvanını taşıyan 160.000’e yakın profesyonel bulunmaktadır.

Türkiye’de finansal planlama mesleğini tanıtmayı hedefleyen Finansal Planlama Derneğinin (FPD) bu seminerinde, finansal planlama alanında küresel çapta tanınmış uzmanlar dünyada finansal planlama mesleğinin uygulanması ve gelişimi aktaracak. Ayrıca, Türkiye’de finansal planlama uygulamalarına dair bilgiler katılımcılarla paylaşılacaktır.

Seminerde, Finansal Planlama Standartları Kurulu’nun (FPSB-Financial Planning Standards Board)

CEO’su Noel Maye ve Yönetim Kurulu Başkanı Sanjay Sachdev tarafından dünyada finansal planlama mesleğinin uygulanması, gelişimi ve önemi aktarılacaktır. Ayrıca, Finansal Planlama Derneği Eğitim Komitesi Üyesi Doç. Dr. Engin Kurun, Türkiye’de finansal planlama uygulamalarına dair bilgileri katılımcılarla paylaşacaktır.

Finansal Planlama Derneği, Türkiye’de yeni tanınmaya başlayan finansal planlama mesleğini geliştirmeyi amaçlayan, kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşudur. Lisanslı Finansal Planlama Uzmanı (Certified Financial Planner-CFP) unvanına sahip olmak isteyenlere yönelik uluslararası standartlara uygun eğitim ve sınavlar düzenleyerek, “bireylere bütünsel bir yaklaşımla en uygun finansal çözümleri sunan uzmanlar yetiştirmek ve topluma daha iyi hizmet sunan bir finans sektörü inşa edebilmek” için çalışmaktadır.

Ücretsiz olarak düzenlenecek bu ikinci seminerimizde sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyacağız.

Saygılarımızla,

Konuklarımız Hakkında

Noel Maye, CAE, FPSB CEO

Noel Maye, FPSB’ye katılmadan önce ABD’de Certified Financial Planner Board of Standards (CFP Board) kurumunda Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktaydı. CFP Board’da uluslararası ilişkiler, hukuk, tüketici ilişkileri ve kurumsal iletişim departmanlarından sorumlu olup aynı zamanda kurum sözcülüğünü yürütmekteydi. CFP Board öncesinde, New York’ta Ogilvy, Adams & Rinehart halkla ilişkiler firmasında finansal kurumlardan sorumlu yönetici olarak görev yaptı.

Maye, 2003 yılında Certified Association Executive sertifikası alarak American National Standards Institute’a bağlı sertifika vermeye yetkili kurumlarda baş denetçi olarak görev yapmaya hak kazandı. Dublin Trinity College Elektronik Mühendisliği Fakültesinden mezun olan Maye, MBA derecesini University of Colorado’dan aldı.

Sanjay Sachdev, CFP, FPSB Council Chairperson, FPSB Chairperson-elect

Sanjay Sachdev, Hindistan, Endonezya, Güney Afrika ve ABD’deki çeşitli kurumlarda 25 yılı aşkın uluslararası iş tecrübesine sahiptir. Sachdev, aynı zamanda Zyfin Capital Advisors adlı yatırım şirketinin Başkanı olup Orta Doğu, Hindistan ve ASEAN ülkelerindeki yatırımları yönetmektedir.

Öncesinde, Hindistan’da Tata Asset Management şirketinin CEO’su olan Sachdev, stratejik ortaklıklar, kamu-özel sektör ortaklıkları gibi alanlarda çalışmıştır. Sachdev, FPSB Hindistan Derneğinin kurucusu olup Securities and Exchange Board of India’nın Danışma Kurulu üyesidir.

University of Bombay İşletme ve Hukuk Fakültelerinden mezun olan Sanjay Sachdev Uluslararası İşletme Yönetimi master derecesini American Graduate School of International Management’dan almıştır. Wharton School of Business’dan kurumsal yönetişim sertifikası sahibidir.

Doç. Dr. Engin Kurun

1970 yılında Eskişehir’de doğdu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İngilizce İktisat Bölümü’nden 1995 yılında mezun oldu. Sermaye Piyasası ve Borsa Yüksek Lisans Programından “Vadeli İşlemlerde Takas Merkezi Açısından Risk Yönetimi ve İMKB Üzerine Öneriler” adlı tezini sonuçlandırarak 1997 yılında mezun oldu. 1999 yılında Bankalar Birliği Bursunu kazanarak yurtdışında “Türev Araçlar ve Risk Yönetimi” konulu programa katıldı. İMKB Vadeli İşlemler Piyasasının oluşturulmasında, Bireysel Emeklilik Sistemi, Borsa Yatırım Fonları ve Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası’nın hayata geçirilmesinde önemli görevler üstlendi. “Faiz Riskinin Riske Maruz Değer (RMD)Yöntemi ile Ölçümü ve Faiz Riski Yönetiminde Türev Araçların Rolü Bireysel Emeklilik Fonu Portföyü Uygulaması” adlı tezini sonuçlandırarak 2004 yılında doktor unvanını aldı.

1994-2010 yılları arasında Takasbank A.Ş.’de türev piyasalar ve risk yönetimi konularında yöneticilik yaptı. 2010-2014 yılları arasında Ziraat Portföy Yönetimi A.Ş. Genel Müdürü, Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD) Yönetim Kurulu üyeliği ve Genel Sekreterliği görevlerinde bulundu. 2014 yılında Üniversitelerarası Kurul tarafından düzenlenen Doçentlik sınavını kazanarak Finans alanında Doçent unvanına sahip oldu. 2004-2013 yılı arasında SPK, İMKB, VOB, TSPAKB nezdindeki mesleki eğitimlerde ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Uluslararası Yüksek Lisans Programında; faiz riski, türevler, portföy ve risk yönetimi konularında dersler verdi.

Doç. Dr. Kurun halen Neta Yatırım Menkul Değerler A.Ş. Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmakta ve Piri Reis Üniversitesi İşletme Yüksek Lisans Programında dersler vermektedir. Finansal Planlama Derneği kurucu üyesidir. SPK tarafından 2005’de yayınlanmış “Faiz Riski Yönetimi ve Türkiye Uygulaması” isimli bir kitabı, türevler, portföy yönetimi stratejileri ve risk yönetimi konularında ulusal/uluslararası konferanslarda sunulan tebliğleri ve akademik dergilerde yayımlanmış makaleleri bulunmaktadır. Evli ve bir çocuk babasıdır.

DÜNYADA VE TÜRKİYE’DE FİNANSAL PLANLAMA UYGULAMALARI SEMİNERİ
19 Mart 2015 Perşembe

Değerli Meslektaşımız,

Daha önce; 18 Mart 2015, Çarşamba günü düzenlemeyi planladığımız etkinliğimiz, yabancı konuşmacımızın programındaki değişiklikten dolayı 19 Mart 2015, Perşembe gününe ertelenmiştir. Elimizde olmayan bu değişiklikten ötürü özürlerimizi sunar, sizleri “Dünyada ve Türkiye’de Finansal Planlama Uygulamaları” konulu seminerimizde görmeyi arzu ettiğimizi belirtmek isterim. Seminerimiz 19 Mart 2015, Perşembe günü 14:00-17:00 saatleri arasında Sermaye Piyasası Lisanslama Sicil ve Eğitim Kuruluşu A.Ş. (SPL) eğitim salonunda düzenlenecektir.

Seminerde, Finansal Planlama Standartları Kurulu’nun (FPSB-Financial Planning Standards Board) Eğitim Yapısı Çalışma Grubu Üyesi Dr. Ron Berger tarafından dünyada finansal planlama mesleğinin uygulanması ve gelişimi aktarılacaktır. Ayrıca, Finansal Planlama Derneği Eğitim Komitesi Üyesi Doç. Dr. Engin Kurun, Türkiye’de finansal planlama uygulamalarına dair bilgileri katılımcılarla paylaşacaktır.

Finansal Planlama Derneği, Türkiye’de yeni tanınmaya başlayan finansal planlama mesleğini geliştirmeyi amaçlayan, kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşudur. Lisanslı Finansal Planlama Uzmanı (Certified Financial Planner-CFP) unvanına sahip olmak isteyenlere yönelik uluslararası standartlara uygun eğitim ve sınavlar düzenleyerek, “bireylere bütünsel bir yaklaşımla en uygun finansal çözümleri sunan uzmanlar yetiştirmek ve topluma daha iyi hizmet sunan bir finans sektörü inşa edebilmek” için çalışmaktadır.

Ücretsiz olarak düzenlenecek seminerimizde sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyacağız.

Saygılarımızla,

D. Murat Ergin

Başkan

Finansal Planlama Derneği

LCV: Tuğba Oğan, E-Posta: togan@fpd.org.tr

Seminere katılım kontenjanla sınırlıdır.

Konuklarımız Hakkında

Dr. Ron Berger, CFP

Lisanslı Finansal Planlama Uzmanı (CFP) unvanına sahip olan Dr. Ron Berger, Finansal Planlama Standartları Kurulu’nun (FPSB) Eğitim Yapısı Çalışma Grubu Üyesidir. Ayrıca İsrail Finansal Planlamacılar Birliğinin (Union of Financial Planners in Israel) Etik Komitesi Başkanlığını yürütmektedir. Sigma Investment House bünyesinde finansal planlama uzmanı olarak çalışan Dr. Berger 700 milyon $ tutarında varlık yönetmektedir. Ayrıca, portföy yönetimi ve yatırım danışmanlığı hizmeti vermektedir.

College of Business and Law bünyesinde kıdemli öğretim üyesi olan Dr. Berger, aynı zamanda Interdisciplinary Center’da çeşitli dersler vermektedir. Uluslararası iş sistemleri, uluslararası pazarlama, kültür endüstrisi ve bilgi yönetimi üzerine makaleleri, The Journal of World Business, Industrial Marketing Management ve Journal of Business Ethics gibi çeşitli uluslararası dergilerde yayınlanmıştır.

Doç. Dr. Engin Kurun

1970 yılında Eskişehir’de doğdu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İngilizce İktisat Bölümü’nden 1995 yılında mezun oldu. Sermaye Piyasası ve Borsa Yüksek Lisans Programından “Vadeli İşlemlerde Takas Merkezi Açısından Risk Yönetimi ve İMKB Üzerine Öneriler” adlı tezini sonuçlandırarak 1997 yılında mezun oldu. 1999 yılında Bankalar Birliği Bursunu kazanarak yurtdışında “Türev Araçlar ve Risk Yönetimi” konulu programa katıldı. İMKB Vadeli İşlemler Piyasasının oluşturulmasında, Bireysel Emeklilik Sistemi, Borsa Yatırım Fonları ve Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası’nın hayata geçirilmesinde önemli görevler üstlendi. “Faiz Riskinin Riske Maruz Değer (RMD)Yöntemi ile Ölçümü ve Faiz Riski Yönetiminde Türev Araçların Rolü Bireysel Emeklilik Fonu Portföyü Uygulaması” adlı tezini sonuçlandırarak 2004 yılında doktor unvanını aldı.

1994-2010 yılları arasında Takasbank A.Ş.’de türev piyasalar ve risk yönetimi konularında yöneticilik yaptı. 2010-2014 yılları arasında Ziraat Portföy Yönetimi A.Ş. Genel Müdürü, Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD) Yönetim Kurulu üyeliği ve Genel Sekreterliği görevlerinde bulundu. 2014 yılında Üniversitelerarası Kurul tarafından düzenlenen Doçentlik sınavını kazanarak Finans alanında Doçent unvanına sahip oldu. 2004-2013 yılı arasında SPK, İMKB, VOB, TSPAKB nezdindeki mesleki eğitimlerde ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Uluslararası Yüksek Lisans Programında; faiz riski, türevler, portföy ve risk yönetimi konularında dersler verdi.

Doç. Dr. Kurun halen Neta Yatırım Menkul Değerler A.Ş. Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmakta ve Piri Reis Üniversitesi İşletme Yüksek Lisans Programında dersler vermektedir. Finansal Planlama Derneği kurucu üyesidir. SPK tarafından 2005’de yayınlanmış “Faiz Riski Yönetimi ve Türkiye Uygulaması” isimli bir kitabı, türevler, portföy yönetimi stratejileri ve risk yönetimi konularında ulusal/uluslararası konferanslarda sunulan tebliğleri ve akademik dergilerde yayımlanmış makaleleri bulunmaktadır. Evli ve bir çocuk babasıdır.

Osmanlı Menkul Değerler A.Ş. İlk Kurumsal Üyemiz Oldu!

Finansal Planlama Derneğinin ilk kurumsal üyesi Osmanlı Menkul Değerler oldu. Ülkemizde finansal planlama mesleğinin gelişmesi için verdikleri desteğe çok teşekkür ediyoruz.

Osmanlı Menkul Değerler, bireysel ve kurumsal, farklı ürün ve platform kullanan, çeşitli yatırımcı profillerinin tamamına geniş bir yelpazede hizmet vermekte olan bir aracı kurumdur. Sermaye piyasalarında hisse senedi, türev işlemleri, halka arza aracılık, kredili işlemler, repo-ters repo, portföy yöneticiliği lisanslarına sahip olan kurum, finansal piyasalarda yeni bir perspektif ile fon yönetimi, şirket değerlendirmesi ve ürün geliştirme alanındaki deneyimlerini, müşterilerine özel ürün ve işlem platformları şeklinde sunmaktadır. Kurumun web sitesine www.osmanlimenkul.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.