r1-FPSB-0290-FPDTurkeyLogo

BASIN BÜLTENİ

18 Mayıs 2015

Finansal Planlama Derneği’nin Yeni Yönetimi Belli Oldu

Finansal planlamayı geleceğin mesleği olarak ülkemizde geliştirmeyi amaçlayan Finansal Planlama Derneği’nin yeni yönetimi seçildi.

Türkiye’de henüz uygulaması olmayan finansal planlama mesleğini geliştirmeyi ve Sertifikalı Finansal Planlama Uzmanı unvanına sahip olmak isteyenlere yönelik eğitim ve sınavlar düzenlemeyi amaçlayan Finansal Planlama Derneği (FPD), 9 Aralık 2015 tarihinde yapılan Genel Kurul Toplantısında yeni yönetimini belirledi.

Yapılan seçimde Yönetim Kurulu üyeliklerine aşağıdaki isimler seçildi.

YÖNETİM KURULU

ASIL ÜYELER  

Doğan Murat Ergin

Alparslan Budak

Ekin Fıkırkoca Asena

Tuğba Oğan

İlknur Üner

Engin Kurun

Yalçın Karapınar

YEDEK ÜYELER 

Okan Alpay

Ömer Zühtü Topbaş

Burçin Mavituna

Murat Araslı

Mustafa Selim Yazıcı

Murat Oktay

Başak Başar

 

Denetim Kurulu için yapılan seçimde ise FPD’nin yeni Denetim Kurulu üyeleri aşağıdaki

isimlerden oluştu.

DENETİM KURULU

ASIL ÜYELER  

Arzu Odabaşı

Hakan Osmanoğlu

Çağrı Göktaş

YEDEK ÜYELER

Ali Yekta Nazlı

Ülkem Başdaş

Kerim Türel

FPD’nin 14 Mayıs 2015 tarihinde yapılan Yönetim Kurulu toplantısında Doğan Murat Ergin FPD Başkanı, Alparslan Budak Başkan Yardımcısı oldu. Ekin Fıkırkoca Asena, FPD Sekreterliğine seçilirken İlknur Üner, FPD Saymanı olarak belirlendi.

Doğan Murat Ergin (FPD Başkanı) Kimdir?

İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Ergin 1992 yılından itibaren çeşitli sermaye piyasası kuruluşlarında orta ve üst düzey yönetici olarak çalışmıştır. Satış gücü yönetimi, pazarlama ve ilişki yönetimi konularındaki mesleki çalışmalarını son dönemde yatırımcı psikolojisi ve yatırım kararı alma mekanizmaları odaklı faaliyetlerle derinleştirmiştir.

Halen İstanbul Üniversitesi (AUZEF) Tarih Fakültesi öğrencisidir. İngilizce ve Almanca bilen Ergin, Sermaye Piyasaları İleri Düzey ve Vadeli İşlemler Lisanslarına sahiptir. Evli ve üç çocuk babasıdır. Trekking, resim ve felsefe konularına ilgi duymaktadır.

Alparslan Budak (FPD Başkan Yardımcısı) Kimdir?

Alparslan Budak, 2001 yılından itibaren Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’nde çalışmakta olup halihazırda kurumun, araştırma, halkla ilişkiler, uluslararası ilişkiler ve bilgi işlem faaliyetlerinden sorumlu Genel Sekreter Yardımcısıdır.

Budak, 1993-2001 yılları arasında Demir Yatırım Menkul Değerler A.Ş.de, araştırma, portföy yönetimi, kurumsal finansman ve uluslararası iş geliştirme departmanlarında görev yaptı.

Alparslan Budak, İzmir Fen Lisesinin ardından 1993 yılında Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümünden mezun oldu. 1996 yılında İngiltere University of Birmingham’da Para, Banka ve Finans konusunda yüksek lisans derecesi aldı.

Finansal Planlama Derneği Nedir?

Finansal Planlama Derneği (FPD), 1 Aralık 2014 tarihinde, finans piyasalarında çalışan 23 üst düzey yöneticinin girişimleriyle İstanbul’da kuruldu. Finansal Planlama Derneği, Türkiye’de henüz uygulaması olmayan finansal planlama mesleğini geliştirmeyi ve Sertifikalı Finansal Planlama Uzmanı unvanına sahip olmak isteyenlere yönelik eğitim ve sınavlar düzenlemeyi amaçlıyor.

Finansal Planlama Nedir?

Finansal planlama, kişilerin tüm finansal ihtiyaçlarını bir bütün olarak değerlendiren ve kişiye en uygun finansal çözümleri sunan bir danışmanlık hizmetidir. Finansal planlama uzmanı, kendisine başvuranların gelirlerini, giderlerini, varlıklarını, borçlarını, risk alabilme profillerini ve gelecekte ulaşmayı istedikleri hedeflerini detaylı bir şekilde değerlendirir.

Değerlendirme sonucunda kişiye, sigortacılık, bankacılık, gayrimenkul, finansal yatırım, borçlanma, vergi konuları dahil olmak üzere kendisine özel olarak hazırlanan planı sunar.

Kişiler, hazırlanan planı alıp kendileri uygulayabilecekleri gibi, uygulama konusunda finansal planlama uzmanından da destek alabilir.